מתקופת משבר לגג העולם:

האדם שיעזור לכם להפוך את הסיפור האישי שלכם להרצאה מעוררת השראה

עדן שמחי | 18 מאי 2020

אתם זוכרים את סיפור החיים מעורר ההשראה הראשון שאי פעם שמעתם?

זוכרים את התגובה הרגשית שהסיפור עורר בכם, הדמעות שנקוו בעיניכם והלהט שעורר בכם לטרוף את החיים ולנצל כל דקה? כנראה שכן.

כולנו נחשפים לשלל סיפורים אישיים מרגשים וסוחפים, בין אם זה בהרצאות ממלאות אולמות, הופעות אורח בתוכנית הבוקר או כתבה נרחבת במהדורת החדשות.

סיפורי חיים מפיחי תקווה והשראה יש בשפע,

אבל רק מעטים מהם נכנסים לנו ללב ונשארים שם לתמיד.

בניגוד למה שאתם חושבים, תוכן הסיפור פחות מתקשר לאופן בו הוא משפיע עלינו.

מחקרים מוכיחים שהכל מתחיל ונגמר בדרך בה אתם מציגים את הסיפור וכיצד המסר מועבר.

 

יכול להיות שגם לכם יש סיפור אישי מטלטל שאתם רוצים לחלוק עם העולם כדי לנסוך השראה באחרים, אבל אתם פשוט לא יודעים מאיפה להתחיל.


כאן נכנס לתמונה איתם ישראלי, אישיות מוכרת ומוערכת בתחום ההרצאות מעוררות ההשראה, שבנה מרכז להכשרת מרצים.


איתם מספר: "האנשים שמגיעים אלינו הם בדרך כלל אלו ששמעו בעבר, ולא פעם אחת, את המשפט: 'וואו, איזה סיפור יש לך, אתה חייב להפוך אותו להרצאה',

אנשים שבוער בהם לספר את הסיפור שלהם, שמבינים שהם לא סתם עברו את מה שהם עברו בחיים שלהם והם רוצים להעביר את זה הלאה, לעורר השראה, להעצים אנשים ולהעניק להם מוטיבציה".

איתם ישראלי בהרצאה "לעורר השראה, להעצים אנשים ולהעניק להם מוטיבציה"

גם אתם רוצים לצעוק את סיפורכם לעולם?
חושבים שסיפור חייכם יכול לעורר השראה באחרים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

איך נראה תהליך בניית הרצאה?

"מגיעים אלינו אנשים, בין אם חסרי ניסיון ובין אם מרצים מקצועיים שרוצים להתחיל להרצות על הסיפור האישי שלהם, ואנחנו מתחילים איתם הכל מאפס.

עוברים איתם את התהליך מ-א' ועד ת'.
זו עבודה לפי תבניות, שמסדרת לך את ההרצאה בתבנית: מה צריך להיות בפתיח, איך אתה אמור להציג את עצמך, איך אתה שובר את הקרח עם הקהל, מה שמים בליבת ההרצאה, איך עושים סגיר להרצאה.

זו השיטה שעליה בנויה ההרצאה האישית שלי, ועליה גם בנויות יותר מ- 90% מההרצאות הכי מצליחות בעולם.
מלבד זאת, אנחנו ממשיכים ללוות את המרצים בכניסתם לחברות ולארגונים ועד לסגירות הראשונות ומלמדים אותם לארוז את ההרצאה השיווקית – איך לשווק, איך להגיע למזמיני הרצאות ואיך למכור, איך בפועל סוגרים עסקאות, איך לתמחר ולהוציא הצעות מחיר והסכמי עבודה ואנחנו איתם יד ביד בכל התהליך מתחילתו ועד סופו.

בממוצע התהליך לוקח שלושה חודשים, אבל יש מרצים שעימם בניתי הרצאה גם בשבוע, ושבוע אחרי זה כבר מכרו את ההרצאה ומילאו אולם. זה מאוד תלוי באדם עצמו ובבשלות שלו. חודשיים-שלושה זה הזמן האידיאלי לבניית הרצאה, לצאת איתה לעולם ומשם להתחיל לשפר אותה.
אנחנו מחולקים לקבוצות קטנות של שמונה עד עשרה אנשים, כך שיש גם את הפעילות הקבוצתית וגם עבודה מול מנחה שמלווה כל אחד ברמה האישית, עד שיש להם הרצאה שמכניסה כבר כסף. יש כאלה שמגיעים מהר מאוד להרצאה בשווי 2,000 ₪ או יותר מזה"

לישראלי יש מוטו קבוע שמלווה אותו בכל תחנות חייו: "שינוי במציאות מתחיל משינוי בראש".
זהו המשפט שעזר לו לעבור את התקופה הקשה בחייו, שהיוותה יריית פתיחה לסיפור חיים מרתק וייחודי אותו גולל בהרצאה מצליחה וממלאת אולמות. 

"בגיל 3 מתגלה מחלה מאוד נדירה אצלי בעיניים שהולכת ומתדרדרת עם השנים. בגיל 16 אני בעצם חווה את המשבר הראשון ומאבד את כל הראייה בעין ימין. במשך חודשיים לא מצליח לתפקד. אני כמו אפתי, קם בבוקר, לוקח את הילקוט, הולך לבית ספר ומסתגר בכיתה בהפסקות. מת מפחד שתהיה לי איזו פדיחה, שאפול במדרגות, להיתקל במישהו או שאפילו לא אצליח למצוא את הדרך חזרה לכיתה. בתקופה הזאת, אינני יודע איך להכיל את זה, רק מכחיש ומסתיר.
אני לא יודע איך לספר להורים, מבחינתי אני עומד לאכזב אותם. פתאום כל התקופה הזו מטלטלת אותי מאוד ואני לא יודע מה לעשות עם עצמי. עוברים כמה ימים ואני אוזר אומץ ומספר לאמא והיא מחבקת אותי, באותו רגע אני יודע שלא יעזור כלום, אני אביא את הגאווה ואהיה הילד שההורים יכולים להתגאות בו"

איתם מספר שברגע בו קיבל את ההחלטה הגורלית, שבועיים אחרי השיחה עם אימו ואחרי המשבר הגדול בחייו, הוא מקבל את אחת ההחלטות האמיצות בחייו, הוא קם ועוזב את הבית במטרה למצוא את עצמו ואת ייעודו במסע אישי.
אותו מסע גילוי הסתיים בהסתערות של איתם על עולם הספורט ההישגי ומהר מאוד מוצא עצמו מתחרה באליפות העולם בשיט ומדורג שלישי בעולם.
כשחוזר לארץ, מלא מוטיבציה ועטור הישגים, מייסד בית ספר לשיט עיוורים. במשך עשר שנים מאמן את נבחרת ישראל בשיט ומשם ממשיך לענף נוסף של כדור-שער בו מוביל את נבחרת ישראל  לזכיה בגביע אליפות אירופה.
גם בגיל 22, שהוא מתעוור לחלוטין, לא נותן לדבר לעצור אותו הוא ממשיך בדרכו ככוכב בעליה מטאורית בעולם ספורט האקסטרים.
אחרי שעשרות אנשים התלהבו והתרגשו מסיפורו מעורר ההשראה, בגיל 23 מעביר איתם את ההרצאה הראשונה שלו מול קהל, אבל מרגיש שמשהו היה חסר: "כשהתחלתי להרצות, אני הייתי מרגיש שאני לא מצליח להעביר את המסר שלי, שאני מדבר ואני מרגיש שאני יותר מכאיב לאנשים עם הסיפור שלי מאשר מעורר בהם השראה. היו ניגשים אליי בסוף ההרצאה והייתי מרגיש שיותר מרחמים עליי מאשר מקבלים את המוטיבציה וההשראה שאני חושב שהם יכולים לקבל מהסיפור וזה מאוד תסכל אותי, כי סה"כ יש לי סיפור טוב אך מנסיון הבנתי שזה לא מספיק"

"כשהתחלתי להרצות, אני הייתי מרגיש שאני לא מצליח להעביר את המסר שלי, שאני מדבר ואני מרגיש שאני יותר מכאיב לאנשים עם הסיפור שלי מאשר מעורר בהם השראה. היו ניגשים אליי בסוף ההרצאה והייתי מרגיש שיותר מרחמים עליי מאשר מקבלים את המוטיבציה וההשראה שאני חושב שהם יכולים לקבל מהסיפור וזה מאוד תסכל אותי"

צילום מסך 2021-04-11 ב-10.59.25

איתם לא מוותר, הוא לוקח קורסים וסדנאות ומתחיל להיפגש עם מנטורים ומרצים מנוסים על מנת לבנות את ההרצאה עליה חלם.
הוא משחזר: "לקח לי ארבע שנים לאהוב את ההרצאה שלי בעצמי, וזו הרצאה שעבדה וקיבלתי עליה כסף והכל, אבל לקח לי ארבע שנים להגיד לעצמי 'וואו תקשיב, ההרצאה באמת טובה'".

 

-באיזה שלב אתה מחליט לבנות מזה עסק?
"לא הייתה לי מטרה לבנות מזה עסק,פשוט ניגשו אליי אנשים שרצו עזרה בבניית הרצאה. זה התחיל בקולגות ומרצים שמתייעצים איתי איך לשווק ולמכור הרצאות, ובהתחלה עזרתי לאנשים בעבודה אחד על אחד. לאט לאט זה גדל ופתחתי קורסים וסדנאות, יש לנו מחזור אחד שהגיע לחמישים איש".


כיום נמצאים תחת ישראלי חמישה מנחים שעובדים על פי שיטתו המוכחת לבניית הרצאה שלא מותירה אף עין יבשה באולם.
בין בוגרי מרכז ההכשרה של איתם תוכלו למצוא אינספור אנשים עם סיפורי חיים שונים ומרתקים, ביניהם חולת אפילפסיה, אדם שהתאלמן מאשתו בעקבות מחלה קשה, אישה שבתה נרצחה בפיגוע ונשים המחלימות מפגיעות מיניות.
איתם מספר בהתרגשות: "כל האנשים האלו חוו ועברו דברים, ומצאו את ההרצאה כמקום מרפא, שנותן להם לדבר על זה ממקום של עוצמה.

אם לדוגמא ניקח את חולת האפילפסיה, בחורה שהייתה מגיעה לכמות פרכוסים מטורפת ביום ופתאום כשהתחילה להרצות ולדבר, הפסיקו לה הפרכוסים. היא עברה מסע בכתיבה ובעליה על הבמה.
אני תמיד אומר שבסוף, ההרצאה זה הפסיכולוג הכי טוב שיש לך. כשאותם אנשים עולים לבמה, פתאום זה כבר לא לראות את זה באור המסכן, של 'אוי מה שאני עברתי, אוי העיוור, האלמן' וכל התגיות האלו ששמים על אנשים. פתאום מסתכלים על זה באור של 'וואו, זה שהרים את עצמו מאיפה שהוא היה'".

כעת, לאחר שהעביר בעצמו קרוב לאלף הרצאות ברחבי הארץ, נדמה שיודע יותר טוב מכולם את הסוד לבניית הרצאה שתהפוך להצלחה מסחררת: "כלל אצבע מהותי הוא לצמצם את החלקים האינפורמטיביים ולהרחיב בחלקים הרגשיים.

אם אתה יודע מה זה אומר ואתה יודע איך לעשות את זה, אתה כל הזמן יכול לשפר את עצמך.

אם אתה יודע לדבר את ההרצאה ולא על ההרצאה, אתה מבין את העיקרון הזה ויודע תמיד לדייק את עצמך.

כשאתה לא מפחד לגעת בפצעים ולפתוח הכל מול הקהל – תראה תוצאות כי בסופו של דבר, אנשים לא יזכרו מה אמרת להם ומה לימדת אותם , אך לעולם הם לא ישכחו איך גרמת להם להרגיש"

מה מייחד את השירותים שאתם מעניקים לאנשים, מאחרים באותו תחום?

"המומחיות שלנו היא הרצאות השראה, הרצאות על סיפור אישי. זו המומחיות שלי, כאחד שעבר את זה בעצמו. כאחד שיודע מה זה לספר את הסיפור ומבין את ההבדל בין לספר את הסיפור בצורה לא טובה לבין לספר את הסיפור בצורה מאוד טובה. בסופו של דבר – יש לי המון ניסיון. יש לי אלפי שעות ניסיון כמרצה על הבמה, קרוב ל-4,000 שעות הדרכה של מרצים, מעל 600 בוגרים שליוויתי ברמה האישית, וזה המון ניסיון שנצבר לתוך הדבר הזה".

 

אילו טעויות של מרצים, מנוסים ומתחילים כאחד, חוזרות על עצמן?
"הרבה אנשים מנסים למכור ולשווק הרצאה כשהם בעצמם לא מאמינים בה. אתה לא יכול לדרוש על הרצאה סכומים של אלפי שקלים כל עוד אתה לא אמיתי, אותנטי ומדויק על הבמה. רק כשההרצאה יושבת לך טוב ואתה בעצמך מתרגש על הבמה, כשהדברים בנויים נכון, גם עניין השיווק והמכירות ילך הרבה יותר חלק ובקלות".

ביסודו של עניין, לאורך כל הדרך מלווה את איתם כלל ברזל – הרגש.
הרגש שהפך את איתם לאחד המרצים הבולטים בישראל, בא לידי ביטוי בכל הרצאה שהוא בונה יחד עם תלמידיו במרכז הכשרת המרצים שבניצוחו.
עם שליטה ברגש וניווטו אל לב ההרצאה, נוצרה מכונה משומנת היטב של בניית הרצאות מעוררות השראה ומשנות חיים, כאלו ששמות אנשים שלא ידעו לאן לנווט את הקשיים שלהם – בקדמת הבמה. המרצים מתרגשים על הבמה והקהל יחד איתם, נשאב אל תוך חוויה סוחפת.

וכמו שמתאר זאת ישראלי בעצמו: "אני תמיד אומר שאם אני מעביר את ההרצאה שלי ואני לא מצליח לגעת ברגש של עצמי ואני לא מתרגש על הבמה, אז מה הסיכוי שארגש את הקהל?".

רוצים לחולל שינוי באמצעות הסיפור האישי שלכם,
לשחרר את המרצה שבכם ולכבוש במות?
השאירו פרטיכם בטופס כאן וניקח זאת משם: